پژوهشکده فضای مجازی

پژوهشکده فضای مجازی

پژوهشکده فضای مجازی دانشگاه شهید بهشتی، فعالیت خود را از بهمن ماه 1391 آغاز نموده است. ویژگی­های متمایز کننده این پژوهشکده، پوشش ابعاد مختلف میان رشته‌ای حوزه فضای مجازی از یک سو و از سوی دیگر موقعیت آن در دانشگاه شهید بهشتی به عنوان یکی از مهم­ترین دانشگاه‌های مادر در کشور می‌باشد.

​​​​​​​چشم­ انداز پژوهشکده
پژوهشکده‌ای میان رشته‌ای در طراز جهانی در حوزه فضای مجازی

ماموریت پژوهشکده
انجام پژوهش‌های بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی و آموزش با کیفیتی جهانی در حوزه فضای مجازی به منظور تولید دانش و تربیت نیروی انسانی برای دستیابی به فضای مجازی امن، مدیریت شده، کارا (به جهت ساختارهای نرم افزاری، سخت افزاری و محتوایی) مطابق با موازین و استانداردهای بین المللی است. این فعالیت‌ها با اولویت بومی‌سازی برای توسعه همه جانبه فناوری اطلاعات و ارتباطات و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های این فناوری در
ارتقای علمی، دینی، فرهنگی و سطح زندگی مردم ایران انجام می‌شود.

​​​​​​​گروه­های پژوهشی
به منظور پوشش ابعاد مختلف پژوهشی در حوزه فضای مجازی سه گروه پژوهشی در پژوهشکده تشکیل شده است.
گروه فناوری انتقال محتوا
گروه امنیت شبکه و رمز نگاری
گروه ابعاد انسانی فضای مجازی
اعضای هیئت علمی تمام وقت پژوهشکده و اعضای هیئت علمی علاقمند به حوزه فضای مجازی از دانشکده­‌های مختلف دانشگاه شهید بهشتی با همکاری با پژوهشکده به غنای فعالیت­‌های آموزش و پژوهشی آن کمک می‌نمایند. هم اکنون اعضای هیئت علمی دانشکده­‌های علوم و مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، علوم ریاضی، مدیریت و حسابداری و روانشناسی و علوم تربیتی با پژوهشکده فضای مجازی همکاری می­‌کنند.
پژوهشکده فضای مجازی در حال حاضر در سه رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات گرایش چندرسانه‌ای، کارشناسی ارشد مهندسی برق گرایش مخابرات امن و رمزنگاری و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع گرایش سیستم­ های اطلاعاتی از طریق کنکور سراسری دانشجو می­‌پذیرد.