دانشکده فیزیک

دانشکده فیزیک

علم فيزيک علم شناخت طبيعت و کشف قوانين حاکم بر آن است. این علم گستره وسیعی از مفاهيم بنيادی تا مسائل کاربردی در صنعت و فناوری را در بر می­گیرد و همواره نويدبخش اکتشافات علمی و فناوری­های جدیدمی‌باشد. امروزه تمایز علم فيزيک با ديگر علوم کم‌رنگ­تر شده و همانطور که انتظار می‌رود بر سایر علوم سايه افکنده به طوری که استفاده از دستاوردها و روش­های علم فیزیک در آن­ها بسیار مورد توجه قرار گرفته ‌است.فيزيک بنيادی شاخه‌ای از علم فیزیک است که قدمتی کهن در تاريخ علم دارد. این حوزه پژوهشی، مباحثی چون برهم­کنش­ها در حوزه وسیعی از مقیاسهای مکانی و زمانی بین اجزای تشکیل‌دهنده عالم، کيهان‌شناسی و ذرات بنيادی گرفته تا مباحث مرتبط با برخی از مسائل فلسفی را شامل می‌شود. امروزه با رشد علوم مختلف موضوعات و شاخه‌های جديدی متولد شده‌اند که تقسيم بندی­های سنتی علوم، ديگر کارامد نیستند. رشد و توسعه حوزه‌هایپژوهشی جدید نيازمند نگرشی نظام‌مند، متوازن و چند جانبه از علوم مختلف است. به بیانی دیگر فرآیندی که در حال حاضر با آن روبه­رو هستيم "ميان‌رشته­ها" می­باشند که در تولد و توسعه آنها،علم فيزيک با عنایت به رسالتی که دارد، نقشی اساسی بازی می‌کند. اين حقیقت باعث شده ‌است که مرزهای علم فيزيک نه تنها به رشته­های فنی ‌مهندسی بلکه به سایر علوم مانند علوم زيست محیطی و حتی علوم انسانی هم گسترش يابد.
گروه فيزيک دانشگاه شهید بهشتی به عنوان زیر مجموعه­ای از دانشکده علوم طی سال­های 1346 الی 1348 شمسی تأسيس گرديد. اين گروه در سه مقطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري در گرایش­های ماده چگال، اتمی- ملکولی(لیزر و پلاسما)، ذرات بنیادی و نظریه میدان­ها، گرانش و کیهان‌شناسی و اخیراً سيستم­های پيچيده فعالیت می‌کند. با هدف بنیان و توسعه شاخه‌های پژوهشی بنيادی، کاربردی و توسعه­ای ارتقاء گروه فيزيک به یک دانشکده­ مستقل با عنوان "دانشکده فيزيک" در حال پی‌گیری است.
دانشکده فيزيک فعاليت خود را در سه حوزه کلی "فیزیک بنيادی"، "فیزیک کاربردی" و "فیزیک میان‌رشته ­ای"بنا نهاده است.
گروه فيزيک بنيادی: اين گروه به طور عمده مباحث بنيادی علم فيزيک همچون موضوعات ذرات بنيادی، گرانش، کيهان شناسی، اخترفیزیک، رياضی‌فيزيک، مکانیک آماری و غیره را هدف قرار می­دهد. از جمله شاخه‌‌های پژوهشی در این حوزه، می­توان به شناخت نیروهای حاکم بر طبیعت و برهم­کنش­ها، روش­های نوین در ریاضی‌فیزیک، ساختارهای کیهانی در مقیاس­های مختلف، اخترفیزیک، نقش تقارن­های دقیق و تقریبی در طبیعت، مسأله ابعاد اضافی، فیزیک آماری و تحلیل سیستم‌های پيچیده، غیرخطی و غیرتعادلی اشاره نمود.
گروه فيزيک کاربردی: خاستگاه اين گروه به طور عمده پژوهش در مباحث علم فيزيک با دورنمای ارتقای توانمندی­های کاربردی و رفع نيازهای صنعتی، توليد فناوری روز و نگاهی به فناوری‌های آينده است. از جمله پژوهش‌های مطرح در این حوزه، می­توان به مباحث لیزر، اپتیک، پلاسما، ماده چگال و سیستم‌های بس‌ذره‌ای اشاره کرد.
گروه فيزيک ميان رشته­ای: همان طور که ذکر شد امروزه تقسيم بندی­های سنتی علوم در حال دگرگونی است و ديگر شاخص تمایز بارزی بین رشته­های مختلف ترسیم نمی­شود. مفاهيم نوظهوری پدیدار گشته­اند که متعلق به رشته خاصی ازرشته­های مرسوم نمی­باشند و از طرفی يک رشته به تنهايی قادر به پاسخ گويی کامل به برخی از این مفاهیم نيست.به بيانی ديگر پيچيدگی‌های علوم نوين که از يک سو خود معلول پيشرفت‌های چشم‌گير علوم پايه می‌باشد به همراه درخواست جامعه بشری، عامل اصلی بنای چنين حوزه‌های علوم ميان‌رشته‌ای می‌باشند. امروزه يکی از محورهای مورد توجه در کشورهای توسعه‌يافته برای تضمين بقا و در کشورهای در حال توسعه برای رسيدن به يک توسعه پايدار با روندی در حال رشد، بی‌شک نگاه درست مبتنی بر عقلانيت و آينده‌نگری در چنين حوزه‌هاي جديد علمی می‌باشد. اين شاخه از علم فيزيک به مسايلی می­پردازد که نه تنها دغدغه فيزيکدانان بلکه در سایر رشته­ها نیز مورد علاقه پژوهشگران است. از جمله موضوعات مورد بحث در این گروه، می­توان نانو فیزیک، بیو فیزیک، هوش مصنوعی، هواشناسی، فیزیک اجتماع و فیزیک فضا رانام برد.